3.898 kez okundu
Ara 062017
 
3.899 kez okundu

Python Zemberek Masaüstü

Herhangi bir yazının içinde geçen tüm Türkçe sözcükleri topluca kök ve eklerine ayırmak için Zemberek java kütüphanesini kullanan basit bir masaüstü uygulama geliştirmeye başladım.

Java dönüşümünü yine jpype aracılığıyla yapıyorum. Grafik kullanıcı arayüzü kütüphanesi olarak da tkinter’den yararlanıyorum.

Python Zemberek Masaüstü

Pek çok python kullanıcısı tkinter’e uzak duruyor. Bence tkinter’e biraz haksızlık ediliyor. Üstelik en güncel python GUI’si olarak bu kütüphane var. Her yeni python sürümüyle birlikte en uyumlu tkinter bileşenleri de geliyor.

Uygulamamızda iki Text kutucuğu bulunuyor. Bunlardan birisi çözümlemek istediğimiz metni barındırıyor. Diğer kutucukta ise elde ettiğimiz sonuçları raporluyoruz.

Şimdilik çok işlevsel olmasa da bir arama kutucuğumuz mevcut. Ek olarak çeşitli butonlarımız var. Bu butonların adı ve işlevi zaman içinde değişebilir.

Betiğimizin adı, zembil.py.

Kodların ayrıntılı açıklamasına girmiyorum. Sormak istediğiniz sorular olursa yazının altındaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

Bu da zemberek_cozum.py dosyası:

Ahmet Aksoy
(Python Zemberek Masaüstü)

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Python Zemberek Bağlantısını Güncelleyelim

Python Zemberek Bağlantısını Güncelleyelim 2016 Mayısında yazdığım Python ile Zemberek Kütüphanesini Kullanmak makalesini artık güncellemenin zamanı geldi. Aslında güncellenecek pek...

Kapat